Telefon
Size nasıl yardımcı olabiliriz
İnstagram

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old.

İLETİŞİM

Hastanelerde Havalandırma Sistemi Neden Önemli?

Hastanelerde Havalandırma Sistemi Neden Önemli?
  • 18 Şubat 2020, 13:52

Hastanelerde Havalandırma Sistemi Neden Önemli?

Hastanelerde havalandırma sistemi, personellerin ve hastaların sağlığını koruyacak şekilde sıcaklığın ve nemin dengede olmasının sağlanabilmesi amacıyla büyük önem taşıyor. İnsanların sağlığını koruyacak bir hava akımının sağlanabilmesi için ısıtma-soğutma düzenekleri, gürültüyü azaltıcı düzenekler ve filtreler hastanelerde havalandırma sisteminin vazgeçilmezleri olarak karşımıza çıkıyor.

Hastanelerde havalandırma sistemi ilkeleri göz önünde bulundurulduğunda ortamdaki havanın temiz olması, uygun sıcaklık ve nemin sağlanabilmesi için iklimlendirme sistemleri kullanılır. Havalandırma fanları ve kanalları, sıcak hava üreteçleri, aspiratörler, enerji geri kazanım cihazları, ısı geri kazanım cihazları, klima santralleri, nem alma sistemleri ve yalıtım malzemeleri, soğutma grupları hastane havalandırma yönetmeliği gereğince kullanılan ürünlerden.

 

Hastane havalandırmasında antimikrobiyal teknoloji

Hastanelerde; ısıtma, soğutma ve havalandırma için hava kanalları kullanılır. Bu hava kanalları kauçuk, polietilen, elyaf gibi malzemelerden, antimikrobiyal teknoloji ile üretilir. Antimikrobiyal teknoloji ile üretilen hijyenik hava kanalları, bakteri ve küf gibi mikropların oluşumuna izin vermemesinin yanı sıra mikropların varlığını azaltma özelliğine de sahiptir.

 

Hijyenik hava kanalları, antimikrobiyal özelliğine ek olarak içinin izolasyon malzemesi ve dış ceketinin tam lamineli olarak üretilmesi sebebiyle toplanma ve tozuma yapmaz. Yangına karşı alev yürütmez özelliği sayesinde güvenilirdir. Havalandırma, atık gaz geçişi, ısıtma, soğutma işlemleri esnasında hava sızdırmaz. Darma, çekme dayanımı yüksek olan bu hava kanalları yangın sırasında zehirli gaz çıkışına neden olmaz.

Hastaneler gibi hijyenik olması gereken alanlarda kullanılan cihazlar ile konfor sistemlerinde kullanılan cihazlar arasında birçok temel fark bulunur. Hastanelerde havalandırma standartları gereği personel ve hastaların sağlık ve konforu için birçok iklimlendirme sistemi kullanılır.

Havalandırma ve iklim sistemlerinin ana elemanı klimalardır. Klima santralleri; mekânlara taze hava verilmesini, sıcaklık ve nem oranlarının ayarlanmasını ve havanın içindeki toz ve parçacıklardan arındırılmasını sağlar. Hijyenik klima santralleri negatif basınçta çalıştırılabildiği gibi hastanelerde genellikle pozitif basınçta çalıştırılarak kullanılmaktadır.

Hastanelerde havalandırma sistemlerinin bakımı ve sürdürülebilirliği, enfeksiyon kontrolü açısından büyük önem taşır. Gerekli bakımı düzenli şekilde yapılmayan sistemlerde patojen mikroorganizmalar görülür. Bu sebeple teknik ekibin havalandırma sistemlerinde düzenli olarak bakım yapması, filtrelerin zamanında değiştirilmesi; akım, sıcaklık ve nem kontrolünün yapılması gereklidir.

 

Hastanelerde ideal sıcaklık ve nem için yalıtımda kauçuk bazlı ürün kullanımı elzemdir. Elastomerik kauçuk sayesinde binanın hava ile teması tamamen kesilmez. Binanın hava ile temasının kesilmemesi ise hem personellerin hem de hastaların sağlığı açısından oldukça önemlidir.


Etiketler :
Paylaş :

Keşif ve Proje
Projeleriniz için whatsapp yazısına tıklayarak hızlıca destek alabilirsiniz.

İLETİŞİM