Telefon
Size nasıl yardımcı olabiliriz
İnstagram

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old.

İLETİŞİM

Sağlıklı Bir Ofis Yasamı İçin Doğru İklimlendirme ve Havalandırma

Sağlıklı Bir Ofis Yasamı İçin Doğru İklimlendirme ve Havalandırma
  • 18 Şubat 2020, 14:04

Sağlıklı Bir Ofis Yasamı İçin Doğru İklimlendirme ve Havalandırma

Günümüzde ofis ortamlarındaki yoğun çalışan sayısına bağlı olarak iklimlendirme ve havalandırma sistemlerinin doğru kurgulanıp uygulanması ön plana çıkmıştır. Her ne kadar iklimlendirme sistemleri konfor açısından tercih ediliyor olsa da havalandırma sistemleri hem konfor hem de sağlık açısından önem arz etmektedir.

Ofis ortamlarının havalandırması yani içeri taze hava alınıp, içerideki havanın dışarı atılması işlemi uzun yıllar geleneksel yöntemlerle uygulandı. Pencere ve kapı açma gibi yöntemlerle hava kontrolsüz olarak sağlansa da günümüzde binaların hem yapısal özellikleri hem de hassas iklimlendirme ihtiyaçları nedeniyle dış havayı olduğu gibi içeri almak mümkün olmamaktadır. Bu sebeple dış havayı cebri olarak bir fan vasıtası hesaplanan debi ve basınç değerlerini karşılayacak şekilde ve çoğu zaman ihtiyaca bağlı olarak şartlandırarak, iç ortama şarj edecek sistemler geliştirilmiştir.

İç ortama şarj edilecek hava debisi, kişi sayısı, kullanım amacı ve hava değişim katsayıları gibi birçok faktöre bağlı olarak hesaplanır ve dış havanın özellikleri gerekli filtrasyonlar uygulanarak ortama verilir.

Yine birçok sistemde hava şartlandırılarak (ihtiyaç doğrultusunda ısıtılıp soğutularak) iç ortama verildiği için mahaldeki hava sıcaklığı noktasında da herhangi bir konforsuzluk oluşmamaktadır. Teknik özelliklerine bağlı olarak klima santrali, VAM cihazı vb. olarak adlandırılan bu sistemler sayesinde temiz hava girişi ve kirli hava atışı sağlanarak, ortam havasının sürekli sirküle edilerek temiz tutulması sağlanmaktadır.Keşif ve Proje
Projeleriniz için whatsapp yazısına tıklayarak hızlıca destek alabilirsiniz.

İLETİŞİM