Isıtma Soğutma Sistemleri

Isıtma sistemleri, hem ısıtma hem de maddi anlamda kazanç elde etmeye yönelik ideal çözümlerin mihenk taşıdır. kış günlerinde Isınmak kış günlerinde en çok önem verilen durumlardan biridir. Ancak bunu gerçekleştirirken enerjiden de tasarruf etmek ön plana çıkacaktır. Merkezi, yerden ısıtma gibi tüm sistemleri doğru projeyle uyguladığımızı ve yıllar boyu sorunsuz bir şekilde kullanmayı garanti ettiğimizi de söylemeliyiz.

Normal bir ısınma metodunda alt kattakiler ile üst kattakilerin ısınması için harcadığı enerji miktarlarında ciddi bir farklılık ortaya çıkmaktadır. Ancak merkezi sistem ısının her yere aynı seviyede ulaşması demektir. Fakat bunun plan ve projesinin doğru uygulanması da işin püf noktasıdır.

Isıtma sistemleri iki ana başlıkta şöyledir;

a – Merkezi ısıtma sistemleri: Soğuk iklimlerde özel bina ve apartman ve de kamu binalarında kullanılmaktadır. Bu sistem, kullanılacak su, hava ya da buharı ısıtmak için merkezi kazanda ısıtılmış sıvının dağıtımı için boru veya tesisatı yoluyla mekana gönderen radyatörleri içermektedir.

Radyatör,  ısıyı ortama taşıma yoluyla ileten bir ısı eşanjörü olmaktadır. Radyatörler duvarlara monte edilmektedir. Kullanılmadan özel boruların zemin altına gömülmesiyle zeminden ısıtma yapılan merkezi ısıtma tesisatları da bulunmaktadır.

b – Lokal ısıtma sistemleri: Merkezi ısıtma ile çalışma düzeni aynı olmaktadır. Buradaki fark kullanıcılar binalarını (dairelerini) merkezi sistemden hariç bireysel yani şahsi olarak ısıtmayı sağlarlar.

Bu sistemde sıcak sulu ısıtma sistemleri olarak kullanılmaktadır. Isıtma sistemi için kullanıcılar kombi veya kat kaloriferi adı verilen cihazları kullanırlar. Bunlar da küçük kapasiteli ve kompakt cihazlardır.  

Soğutma Sistemleri

Endüstriyel alanda bir işletmeniz varsa soğutma sistemlerine gerek duyabilirsiniz. Bunun için beklentileri karşılayan son teknoloji ve üstün kalite arayışında da olmalısınız. Şok üniteleri, soğuk iklimlendirme ekipmanları ve daha pek çok ürünü artık tek tıkla elde edebilmek mümkün. Sektöründe müşterilerin taleplerine kısa sürede yanıt veren ve soğutma sistemleri denilince akla ilk gelen firmamızla çalışabilirsiniz. Kullanımı oldukça rağbet gören su kuleleri ve chiller model üretimlerine dair de sürekli yenilenen ürün profilimize bakabilirsiniz.

Soğutucu iklimlendirme cihazları özellikle cihaz tarafından işlenen havanın nemini azaltmaktadır. Soğuk, buharlaştırıcı boruları işlenen havadan aldığı su buharını yoğunlaştırarak suyu bir kanala göndermektedir. Daha sonra bu su buharını soğutulan yerden alır ve bağıl nem oranını düşürür.

İnsan için en sağlıklı terleme doğal terleme ve buharlaşma sağlamak için daha kuru hava oluşturup, konfor arttırılmalıdır. Bu yüzden insanın rahatlığı için klima, yaşanılan yerde, %40-60 bağıl nem sağlamak için üretilmiştir.